Johnson first home in Dungloe

Mary from Dungloe 5k

Chris Johnson of Finn Valley was first home in Dungloe Festival 5k, just ahead of Ciaran Doherty of Letterkenny AC and Dermot McElchar, Finn Valley.

First lady home was Sharon Muir, ahead of Maria Ni Mhaolacain.

FULL RESULTS

1. 197 Chris Johnson m SM Finn Valley 15:08,5

2. 155 Ciaran Doherty m SM Letterkenny A.C. 15:15,7

3. 130 Dermot Mc Elchar m SM Finn Valley A.C. 16:31,9

4. 125 Shane McNulty m SM Finn Valley 16:45,1

5. 170 Gerard Gallagher m SM Finn Valley A.C. 16:53,4

6. 157 Seamus O Donnell m M40 Finn Valley A.C. 16:53,5

7. 181 John Mc Callion m SM Limerick A.C. 17:09,5

8. 129 Colin Mc Nulty m M40 Finn Valley A.C. 17:09,7

9. 221 Noel Diver m SM Rosses A.C. 17:10,8

10. 169 Shane Gallagher m SM Finn Valley A.C. 17:13,8

11. 109 John Muir m M40 17:20,6

12. 164 Paddy Ryan m SM Finn Valley A.C. 17:27,9

13. 163 Mark Mc Paul m SM Finn Valley A.C. 17:28,0

14. 232 Willie MacGiollaBhride m SM Rosses AC 17:46,3

15. 138 Eamon Carr m JM Cambuslang 17:47,7

16. 161 Anthony Doherty m M40 Milford AC 17:48,2

17. 184 Eamon Mc Gee m SM Rosses A.C. 17:50,3

18. 219 Michael Logue m M40 Rosses A.C. 18:00,2

19. 110 Sharon Muir f SW 18:09,9

20. 133 John O Brien m SM Tír Chonaill A.C. 18:13,6

21. 140 Damien Macklin m SM 18:18,4

22. 198 Barry Gallagher m SM Finn Valley 18:20,6

23. 245 Kevin McGee m M40 Rosses AC 18:35,2

24. 215 Garvin Ward m SM Dungloe GAA 18:43,5

25. 212 Paul Mc Gee m SM Rosses A.C. 18:49,6

26. 175 Adrian Ward m M40 18:56,7

27. 144 Stephen Mc Geever m SM 19:10,0

28. 177 Manus McHugh m SM BOG AC 19:15,0

29. 151 Ronan Brennan m SM 19:16,5

30. 189 Michael O Donnell m M50 Preston Harriers 19:21,9

31. 134 Richard Mc Carthy m M50 Tír Chonaill A.C. 19:22,7

32. 201 John Paul Wilson m SM 19:25,5

33. 108 Eoghan O Colla m SM Rosses A.C. 19:26,8

34. 107 Eoghan O'Donnell m JM Giffnock North 19:28,3

35. 243 Odhran Catney m JM Beechmount Harriers 19:28,7

36. 160 Maria Ni Mhaolacain f SW LAC 19:31,3

37. 190 Mark Connolly m M50 Finn Valley 19:38,1

38. 202 Declan Ferry m SM 19:40,3

39. 152 Siobhan Gallagher f SW 19:43,4

40. 176 Declan McGee m SM 19:47,2

41. 111 Michael Duncan m M50 Lifford Strabane AC 19:49,9

42. 182 Garvin Boyle m M40 Finn Valley 19:54,1

43. 135 Barry Mackey m M50 Letterkenny A.C. 19:55,2

44. 251 Shaun McDevitt m SM 19:58,0

45. 122 Clive O'Donohoe m SM 19:59,9

46. 250 Adrian Sweeney m M40 Dungloe GAA 20:00,4

47. 199 Jack Walsh m JM 20:16,8

48. 136 Donal Haughey m M50 Tir Chonaill 20:17,2

49. 127 Dominick Doherty m JM 20:20,5

50. 203 Paul McKelvey m SM BOG AC 20:25,2

51. 193 Richard White m JM Crusaders 20:26,6

52. 104 Oran Wallace m JM Rosses AC 20:26,9

53. 183 Denise Ward f SW Foyle Valley A.C. 20:28,1

54. 141 James Macklin m SM 20:29,9

55. 173 Sinead Boyle f W40 Rosses AC 20:31,3

56. 132 Max McCole m JM 20:32,0

57. 124 Noeleen Merritt f W50 Finn Valley A.C. 20:32,0

58. 137 Eddie Carr m M50 Cambuslang 20:36,6

59. 126 Daire Gallagher m JM 20:40,8

60. 179 Marie Harper f SW Finn Valley 20:42,2

61. 218 Seamus Mc Enhilln m SM 20:49,6

62. 259 Patrick Trimble m M40 BOG AC 20:51,7

63. 186 Noel Boyd m M40 Rosses A.C. 20:59,5

64. 139 Owen Coyle m M50 Rosses AC 21:02,9

65. 166 Helen Mc Cready f SW Rosses A.C. 21:08,3

66. 216 Kevin Brennan m M40 Bog A.C. 21:13,7

67. 168 Andrew Turner m JM Giffnock North AAC 21:18,2

68. 227 Michael Rodgers m SM Rosses AC 21:26,6

69. 252 Adrian McGeehan m SM 21:29,6

70. 156 Marie Rooney f W50 Tír Chonaill A.C. 21:33,3

71. 253 Paddy Sharkey m M40 21:38,2

72. 240 Rioghnach Catney f JW Beechmount Harriers 21:40,1

73. 235 Denis Boner m M40 Rosses A.C. 21:40,4

74. 236 Johanna Mc Cambridge f JW DSD 21:41,8

75. 143 Cathal Mc Geever m JM 21:43,5

76. 145 Shaun Mc Geever m SM 21:44,9

77. 153 Philomena Gallagher f W40 Tir Chonaill 21:49,2

78. 150 Denis Boyle m M40 21:51,9

79. 162 Liam Doherty m M40 21:52,8

80. 226 Kathleen Rodgers f SW Rosses AC 22:06,2

81. 158 Hannah Capey f JW Greenwich Tritons 22:08,4

82. 123 Noreen Boner m M50 Finn Valley 22:18,1

83. 154 Linda Ward f W40 Tír Chonaill A.C. 22:19,8

84. 174 John Ferry m M50 22:20,2

85. 147 Jackie Harvey f W50 Tir Chonaill 22:23,4

86. 180 Mark Brennan m JM 22:23,7

87. 225 Niah McEnhill f SW 22:23,8

88. 167 David Turner m M40 22:25,1

89. 210 Odhran McGonagle m JM 22:28,2

90. 149 Vera Haughey f W50 Tir Chonaill 22:41,3

91. 214 Paul Mc Garvey m SM Dungloe GAA 22:45,6

92. 207 Edwina Sweeney f W40 Tir Chonaill 22:52,8

93. 209 Kolja Deicke m M40 22:58,8

94. 105 Carleen Gallagher f SW 23:00,8

95. 120 Eddie Mc Fadden m M40 23:02,1

96. 106 Nuala O'Donnell f JW Giffnock North 23:06,5

97. 103 Martin McCafferty m M40 Swanglings 23:08,0

98. 194 Bronagh Heverin f W40 Tir Chonaill 23:30,1

99. 248 David Alcorn m SM 23:31,4

100. 187 Marion Boyle f W50 Foyle Valley 23:38,3

101. 211 Donal Boyle m SM 23:40,4

102. 191 Patricia Hegarty f W40 Tir Chonaill 23:45,1

103. 148 Brian Gallagher m M50 23:47,1

104. 185 Aidan Brennan m JM 23:57,6

105. 121 Noel Breslin m M40 24:07,0

106. 246 Liz Mac Phaidin f SW 24:09,2

107. 146 John Wallace m SM 24:20,1

108. 192 Brendan McDyre m M40 24:21,2

109. 119 Joseph Casey m M50 24:27,7

110. 208 Rosemary Dewhurst f W40 Tir Chonaill 24:28,1

111. 238 Evelyn Mc Geehan f W40 Finn Valley A.C. 24:35,4

112. 222 Fergus Campbell m JM 24:36,4

113. 213 Martin Mc Gettrick m M40 24:42,4

114. 171 Maria Bonner f JW Tir Chonaill 24:46,8

115. 172 Packie Boner m M40 24:47,7

116. 244 Ryan Gillespie m SM 24:52,2

117. 159 Georgia May f JW 25:03,9

118. 233 Malachy Doyle m M50 25:23,6

119. 257 Owen Gallagher m M50 Glenavey 25:26,5

120. 178 Grace Garvey f SW Rosses AC 25:26,8

121. 239 Mary Martin f W50 Finn Valley A.C. 25:27,2

122. 142 Michael O Donnell m SM 25:39,2

123. 254 Stacy Bonner f SW 25:39,5

124. 113 Hugh Mc Gill m M40 26:08,7

125. 220 Leona O Donnell f SW 26:16,7

126. 247 Laura Greene f SW 26:17,3

127. 256 Catriona Ward f SW 26:32,8

128. 116 Fiona Morrow f SW 26:52,5

129. 234 Bridget Molloy f SW 27:40,6

130. 118 Ann Maire Gibbons f W40 Fintown 27:50,0

131. 241 Sharron Sykes f W40 Beechmount Harriers 27:52,8

132. 229 Darragh McGillicuddy m JM 27:52,8

133. 242 Bryanna Catney f JW Beechmount Harriers 27:54,0

134. 231 Marie Ní Dhonaill f SW 27:57,3

135. 114 Kathleen Mc Devitt f W50 28:26,5

136. 249 Gerard Sharkey m M50 Swanlings 28:28,9

137. 196 Robert Davis m M50 28:32,8

138. 230 Aine Clarke f JW Ennislillen AC 28:32,9

139. 228 Nabla Campbell f SW 28:38,4

140. 165 Gearldine Bonner f SW 28:41,0

141. 258 Angela Trimble f W40 Tir Connall AC 28:47,3

142. 112 Maire McGill f W40 28:52,0

143. 188 Jacqueline O Donnell f W40 29:04,8

144. 223 Nessa Campbell f SW 29:38,4

145. 204 Tam Armstrong m SM 30:22,3

146. 205 Max Davis m M50 30:23,9

147. 117 Maureen Boyle f W40 Fintown 30:27,8

148. 195 Desmond Brownlie m M50 Lagan Valley AC 30:49,8

149. 115 Nuala Mc Cool f SW 31:44,2

150. 206 Patricia McMonagle f SW 33:47,5

151. 217 Darren Whelan m SM Tír Chonaill A.C. 34:12,1

152. 131 Annette McCole f W40 34:12,4

153. 200 Rosemary Connolly f W50 Finn Valley 34:26,5

154. 237 Greg Mc Cambridge m M50 36:10,0

155. 224 Catriona Campbell f JW 38:20,5