Fixtures unveiled for new all county league season

CLUB LEAGUES START ON MARCH 20TH

Fixtures unveiled for new all county league season

St Michael’s, the reigning Donegal Division One champions, will begin the defence of their league title away to Dungloe in Rosses Park on the opening day of the 2016 Donegal All County Football League season.

This game is one of five Division One ties down for decision on the opening day which is on Saturday, March 20th.

The other games see Dr Maguire Cup holders Naomh Conaill entertain newly promoted Termon in Davy Brennan Memorial Park, Gaoth Dobhair hosting St Eunan’s in Magheragallon, Ardara at home to Glenswilly, and the other promoted side Realt Na Mara, Bundoran hosting Kilcar in Gaelic Park.

The fixtures were revealed to the clubs over the weekend and they cover the first five weeks of the leagues in all four divisions.

The second round of games are on March 28th with further rounds on April 10th, April 17 th and April 24th.

As usual the fixtures come with the usual proviso and very much depend on how the county team is doing. Given Donegal’s promising start to the new season and with qualification for the latter stages of the Allianz League a distinct possibility, the third round fixtures on April 10 th could be the first casualty of the new season.

However, the CCC has a contingency plan if Donegal qualify for the league semi-final. It is proposed to play a Matched round of games on April 10th. The Matched round would replace round three which would be postponed until later in the season.

Similarly, if Rory Gallagher guides Donegal to the league final which has been fixed for April 24th, round five may have to be parked until later in the season.

How Declan Bonner’s U-21s get on in the Ulster U-21 championship may also have an impact on the proposed schedule.

The CCC have two extra Matched games to play with this year following decision to increase the number of Star/Matched games from four to six.

In an email to clubs, the CCC have once again reiterated that there is no room in the fixture schedules for free weekends.

If a club wants a free weekend, it will only be accommodated with the consent of their opponents on the particular weekend and as long as the game is played no later than within seven days of the original date.

Meanwhile Donegal return to action on Sunday with a home match against Mayo in Sean MacCumhaill Park in Ballybofey.

Rory Gallagher's side returned from their training camp in Tenerife on Thursday with some members of the squad involved in Sigerson Cup action on Friday and Saturday.

There promises to be plenty of interest in Sunday's game against Mayo.

Donegal have enjoyed a terrific start to their new Division One campaign with impressive wins over Down and Cork.

They played Derry in a challenge game in Celtic Park yesterday while Donegal U-21s played Dublin on Saturday and lost by two points.

The full list of club fixtures for first five rounds are

Home Team Away Team Date Time Competition Round Venue

Gaoth Dobhair St. Eunans 20/03/2016 15:00 Division 1 Round 1 Gweedore

Ardara Glenswilly 20/03/2016 15:00 Division 1 Round 1 Ardara

An Clochán Liath St Michael's 20/03/2016 15:00 Division 1 Round 1 Dungloe

Naomh Conaill Termon 20/03/2016 15:00 Division 1 Round 1 Glenties

Realt na Mara G.F.C CLG Chill Chartha 20/03/2016 15:00 Division 1 Round 1 Gaelic Park

Termon Gaoth Dobhair 28/03/2016 15:00 Division 1 Round 2 Termon

St Michael's Ardara 28/03/2016 15:00 Division 1 Round 2 St Michael's

Glenswilly Naomh Conaill 28/03/2016 15:00 Division 1 Round 2 Glenswilly

St. Eunans Realt na Mara G.F.C 28/03/2016 15:00 Division 1 Round 2 St Eunan's

CLG Chill Chartha An Clochán Liath 28/03/2016 15:00 Division 1 Round 2 Kilcar

CLG Chill Chartha Termon 10/04/2016 15:00 Division 1 Round 3 Kilcar

An Clochán Liath St. Eunans 10/04/2016 15:00 Division 1 Round 3 Dungloe

Realt na Mara G.F.C Glenswilly 10/04/2016 15:00 Division 1 Round 3 Gaelic Park

Naomh Conaill Ardara 10/04/2016 15:00 Division 1 Round 3 Glenties

Gaoth Dobhair St Michael's 10/04/2016 15:00 Division 1 Round 3 Gweedore

St. Eunans Termon 17/04/2016 15:00 Division 1 Round 4 St Eunan's

Ardara Gaoth Dobhair 17/04/2016 15:00 Division 1 Round 4 Ardara

Glenswilly CLG Chill Chartha 17/04/2016 15:00 Division 1 Round 4 Glenswilly

An Clochán Liath Naomh Conaill 17/04/2016 15:00 Division 1 Round 4 Dungloe

St Michael's Realt na Mara G.F.C 17/04/2016 15:00 Division 1 Round 4 St Michael's

Termon Glenswilly 24/04/2016 15:00 Division 1 Round 5 Termon

Realt na Mara G.F.C Naomh Conaill 24/04/2016 15:00 Division 1 Round 5 Gaelic Park

Gaoth Dobhair An Clochán Liath 24/04/2016 15:00 Division 1 Round 5 Gweedore

St. Eunans St Michael's 24/04/2016 15:00 Division 1 Round 5 St Eunan's

CLG Chill Chartha Ardara 24/04/2016 15:00 Division 1 Round 5 Kilcar

Naomh Conaill Termon 20/03/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 1 Glenties

Realt na Mara G.F.C CLG Chill Chartha 20/03/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 1 Gaelic Park

Gaoth Dobhair St. Eunans 20/03/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 1 Gweedore

Ardara Glenswilly 20/03/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 1 Ardara

An Clochán Liath St Michael's 20/03/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 1 Dungloe

Glenswilly Naomh Conaill 28/03/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 2 Glenswilly

St. Eunans Realt na Mara G.F.C 28/03/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 2 St Eunan's

CLG Chill Chartha An Clochán Liath 28/03/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 2 Kilcar

Termon Gaoth Dobhair 28/03/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 2 Termon

St Michael's Ardara 28/03/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 2 St Michael's

CLG Chill Chartha Termon 10/04/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 3 Kilcar

Naomh Conaill Ardara 10/04/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 3 Glenties

Gaoth Dobhair St Michael's 10/04/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 3 Gweedore

Realt na Mara G.F.C Glenswilly 10/04/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 3 Gaelic Park

An Clochán Liath St. Eunans 10/04/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 3 Dungloe

An Clochán Liath Naomh Conaill 17/04/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 4 Dungloe

St Michael's Realt na Mara G.F.C 17/04/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 4 St Michael's

St. Eunans Termon 17/04/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 4 St Eunan's

Ardara Gaoth Dobhair 17/04/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 4 Ardara

Glenswilly CLG Chill Chartha 17/04/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 4 Glenswilly

St. Eunans St Michael's 24/04/2016 12:30 Division 1 Reserve Round 5 St Eunan's

CLG Chill Chartha Ardara 24/04/2016 12:30 Division 1 Reserve Round 5 Kilcar

Termon Glenswilly 24/04/2016 12:30 Division 1 Reserve Round 5 Termon

Realt na Mara G.F.C Naomh Conaill 24/04/2016 12:30 Division 1 Reserve Round 5 Gaelic Park

Gaoth Dobhair An Clochán Liath 24/04/2016 13:30 Division 1 Reserve Round 5 Gweedore

Milford Cloich Cheann Fhaola 20/03/2016 15:00 Division 2 Round 1 Moyle Park

Malin CLG Na Cealla Beaga 20/03/2016 15:00 Division 2 Round 1 Connolly Park

Sean Mac Cumhaill Gleann Fhinne 20/03/2016 15:00 Division 2 Round 1 Sean Mac Cumhaill

CLG Naomh Náille Naomh Muire 20/03/2016 15:00 Division 2 Round 1 Páirc Gearóid O'Gallachóir

Naomh Columba Four Masters 20/03/2016 15:00 Division 2 Round 1 Pairc na nGael

Naomh Muire Milford 28/03/2016 15:00 Division 2 Round 2 The Banks

Gleann Fhinne Malin 28/03/2016 15:00 Division 2 Round 2 Glenfin

CLG Na Cealla Beaga Naomh Columba 28/03/2016 15:00 Division 2 Round 2 Eamonn Byrne Memorial Park

Cloich Cheann Fhaola Sean Mac Cumhaill 28/03/2016 15:00 Division 2 Round 2 Cloughaneely

Four Masters CLG Naomh Náille 28/03/2016 15:00 Division 2 Round 2 Four Masters

Malin Naomh Muire 10/04/2016 15:00 Division 2 Round 3 Connolly Park

Milford CLG Naomh Náille 10/04/2016 15:00 Division 2 Round 3 Moyle Park

Sean Mac Cumhaill Four Masters 10/04/2016 15:00 Division 2 Round 3 Sean Mac Cumhaill

CLG Na Cealla Beaga Cloich Cheann Fhaola 10/04/2016 15:00 Division 2 Round 3 Eamonn Byrne Memorial Park

Naomh Columba Gleann Fhinne 10/04/2016 15:00 Division 2 Round 3 Pairc na nGael

Naomh Columba Milford 17/04/2016 15:00 Division 2 Round 4 Pairc na nGael

Four Masters Malin 17/04/2016 15:00 Division 2 Round 4 Four Masters

Gleann Fhinne Cloich Cheann Fhaola 17/04/2016 15:00 Division 2 Round 4 Glenfin

CLG Naomh Náille Sean Mac Cumhaill 17/04/2016 15:00 Division 2 Round 4 Páirc Gearóid O'Gallachóir

Naomh Muire CLG Na Cealla Beaga 17/04/2016 15:00 Division 2 Round 4 The Banks

Gleann Fhinne Four Masters 24/04/2016 15:00 Division 2 Round 5 Glenfin

CLG Na Cealla Beaga CLG Naomh Náille 24/04/2016 15:00 Division 2 Round 5 Eamonn Byrne Memorial Park

Cloich Cheann Fhaola Naomh Muire 24/04/2016 15:00 Division 2 Round 5 Cloughaneely

Malin Milford 24/04/2016 15:00 Division 2 Round 5 Connolly Park

Sean Mac Cumhaill Naomh Columba 24/04/2016 15:00 Division 2 Round 5 Sean Mac Cumhaill

Sean Mac Cumhaill Gleann Fhinne 20/03/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 1 Sean Mac Cumhaill

CLG Naomh Náille Naomh Muire 20/03/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 1 Páirc Gearóid O'Gallachóir

Naomh Columba Four Masters 20/03/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 1 Pairc na nGael

Milford Cloich Cheann Fhaola 20/03/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 1 Moyle Park

Malin CLG Na Cealla Beaga 20/03/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 1 Connolly Park

Cloich Cheann Fhaola Sean Mac Cumhaill 28/03/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 2 Cloughaneely

Four Masters CLG Naomh Náille 28/03/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 2 Four Masters

Naomh Muire Milford 28/03/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 2 The Banks

Gleann Fhinne Malin 28/03/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 2 Glenfin

CLG Na Cealla Beaga Naomh Columba 28/03/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 2 Eamonn Byrne Memorial Park

CLG Na Cealla Beaga Cloich Cheann Fhaola 10/04/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 3 Eamonn Byrne Memorial Park

Naomh Columba Gleann Fhinne 10/04/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 3 Pairc na nGael

Malin Naomh Muire 10/04/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 3 Connolly Park

Milford CLG Naomh Náille 10/04/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 3 Moyle Park

Sean Mac Cumhaill Four Masters 10/04/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 3 Sean Mac Cumhaill

Gleann Fhinne Cloich Cheann Fhaola 17/04/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 4 Glenfin

CLG Naomh Náille Sean Mac Cumhaill 17/04/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 4 Páirc Gearóid O'Gallachóir

Naomh Muire CLG Na Cealla Beaga 17/04/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 4 The Banks

Naomh Columba Milford 17/04/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 4 Pairc na nGael

Four Masters Malin 17/04/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 4 Four Masters

Cloich Cheann Fhaola Naomh Muire 24/04/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 5 Cloughaneely

Malin Milford 24/04/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 5 Connolly Park

Sean Mac Cumhaill Naomh Columba 24/04/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 5 Sean Mac Cumhaill

Gleann Fhinne Four Masters 24/04/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 5 Glenfin

CLG Na Cealla Beaga CLG Naomh Náille 24/04/2016 13:30 Division 2 Reserve Round 5 Eamonn Byrne Memorial Park

Urris Gaeil Fhánada 19/03/2016 17:30 Division 3 Round 1 Crampsey Park

Naomh Bríd Letterkenny Gaels 20/03/2016 15:00 Division 3 Round 1 Naomh Brd

CLG Bun Cranncha Downings 20/03/2016 15:00 Division 3 Round 1

Naomh Colmcille Naomh Ultan 19/03/2016 17:30 Division 3 Round 1 Naomh Colmcille

Aodh Ruadh Ballyshannon Burt 20/03/2016 15:00 Division 3 Round 1 Father Tierney Park

Naomh Ultan Urris 27/03/2016 17:30 Division 3 Round 2 Naomh Ultan

Downings Naomh Bríd 28/03/2016 15:00 Division 3 Round 2 Pairc Na nDunaibh

Letterkenny Gaels Naomh Colmcille 27/03/2016 17:30 Division 3 Round 2 Letterkenny Gaels

Gaeil Fhánada Aodh Ruadh Ballyshannon 28/03/2016 15:00 Division 3 Round 2 Pairc Uí Shiail

Burt CLG Bun Cranncha 28/03/2016 15:00 Division 3 Round 2 Hibernian Park

Burt Naomh Ultan 09/04/2016 17:30 Division 3 Round 3 Hibernian Park

CLG Bun Cranncha Gaeil Fhánada 10/04/2016 15:00 Division 3 Round 3

Aodh Ruadh Ballyshannon Letterkenny Gaels 10/04/2016 15:00 Division 3 Round 3 Father Tierney Park

Naomh Colmcille Naomh Bríd 10/04/2016 15:00 Division 3 Round 3 Naomh Colmcille

Urris Downings 09/04/2016 17:30 Division 3 Round 3 Crampsey Park

Gaeil Fhánada Naomh Ultan 16/04/2016 17:30 Division 3 Round 4 Pairc Uí Shiail

Naomh Bríd Urris 17/04/2016 15:00 Division 3 Round 4 Naomh Brd

Letterkenny Gaels Burt 16/04/2016 17:30 Division 3 Round 4 Letterkenny Gaels

CLG Bun Cranncha Naomh Colmcille 17/04/2016 15:00 Division 3 Round 4

Downings Aodh Ruadh Ballyshannon 17/04/2016 15:00 Division 3 Round 4 Pairc Na nDunaibh

Naomh Ultan Letterkenny Gaels 23/04/2016 17:30 Division 3 Round 5 Naomh Ultan

Aodh Ruadh Ballyshannon Naomh Colmcille 24/04/2016 15:00 Division 3 Round 5 Father Tierney Park

Urris CLG Bun Cranncha 24/04/2016 15:00 Division 3 Round 5 Crampsey Park

Gaeil Fhánada Downings 23/04/2016 17:30 Division 3 Round 5 Pairc Uí Shiail

Burt Naomh Bríd 24/04/2016 15:00 Division 3 Round 5 Hibernian Park

Naomh Colmcille Naomh Ultan 19/03/2016 16:00 Division 3 Reserve Round 1 Naomh Colmcille

Aodh Ruadh Ballyshannon Burt 20/03/2016 13:30 Division 3 Reserve Round 1 Father Tierney Park

Urris Gaeil Fhánada 19/03/2016 16:00 Division 3 Reserve Round 1 Crampsey Park

Naomh Bríd Letterkenny Gaels 20/03/2016 13:30 Division 3 Reserve Round 1 Naomh Brd

CLG Bun Cranncha Downings 20/03/2016 13:30 Division 3 Reserve Round 1

Letterkenny Gaels Naomh Colmcille 28/03/2016 13:30 Division 3 Reserve Round 2 Letterkenny Gaels

Gaeil Fhánada Aodh Ruadh Ballyshannon 28/03/2016 13:30 Division 3 Reserve Round 2 Pairc Uí Shiail

Burt CLG Bun Cranncha 28/03/2016 13:30 Division 3 Reserve Round 2 Hibernian Park

Naomh Ultan Urris 28/03/2016 13:30 Division 3 Reserve Round 2 Naomh Ultan

Downings Naomh Bríd 28/03/2016 13:30 Division 3 Reserve Round 2 Pairc Na nDunaibh

Aodh Ruadh Ballyshannon Letterkenny Gaels 10/04/2016 13:30 Division 3 Reserve Round 3 Father Tierney Park

Naomh Colmcille Naomh Bríd 10/04/2016 13:30 Division 3 Reserve Round 3 Naomh Colmcille

Urris Downings 09/04/2016 16:00 Division 3 Reserve Round 3 Crampsey Park

Burt Naomh Ultan 09/04/2016 16:00 Division 3 Reserve Round 3 Hibernian Park

CLG Bun Cranncha Gaeil Fhánada 10/04/2016 13:30 Division 3 Reserve Round 3

CLG Bun Cranncha Naomh Colmcille 17/04/2016 13:30 Division 3 Reserve Round 4

Downings Aodh Ruadh Ballyshannon 17/04/2016 13:30 Division 3 Reserve Round 4 Pairc Na nDunaibh

Gaeil Fhánada Naomh Ultan 16/04/2016 16:00 Division 3 Reserve Round 4 Pairc Uí Shiail

Naomh Bríd Urris 17/04/2016 13:30 Division 3 Reserve Round 4 Naomh Brd

Letterkenny Gaels Burt 16/04/2016 16:00 Division 3 Reserve Round 4 Letterkenny Gaels

Gaeil Fhánada Downings 23/04/2016 16:00 Division 3 Reserve Round 5 Pairc Uí Shiail

Burt Naomh Bríd 24/04/2016 13:30 Division 3 Reserve Round 5 Hibernian Park

Naomh Ultan Letterkenny Gaels 23/04/2016 16:00 Division 3 Reserve Round 5 Naomh Ultan

Aodh Ruadh Ballyshannon Naomh Colmcille 24/04/2016 13:30 Division 3 Reserve Round 5 Father Tierney Park

Urris CLG Bun Cranncha 24/04/2016 13:30 Division 3 Reserve Round 5 Crampsey Park

Naomh Pádraig Leifear Naomh Mhuire Conmhaigh 19/03/2016 15:30 Division 4 Round 1

Pettigo CLG Carndomhnaigh 19/03/2016 15:30 Division 4 Round 1 Pettigo

Robert Emmets Na Rossa 19/03/2016 15:30 Division 4 Round 1 Robert Emmets

Moville Red Hughs 19/03/2016 15:30 Division 4 Round 1 Moville

CLG Carndomhnaigh Moville 28/03/2016 13:30 Division 4 Round 2 Carndonagh

Naomh Mhuire Conmhaigh Robert Emmets 28/03/2016 13:30 Division 4 Round 2 Convoy

Naomh Pádraig Uisce Chaoin Pettigo 28/03/2016 13:30 Division 4 Round 2 Naomh Padraig Uisce Chaoin

Red Hughs Naomh Pádraig Leifear 28/03/2016 13:30 Division 4 Round 2 Pairc Aodh Rua

Pettigo Moville 09/04/2016 15:30 Division 4 Round 3 Pettigo

Naomh Pádraig Uisce Chaoin Naomh Pádraig Leifear 09/04/2016 15:30 Division 4 Round 3 Naomh Padraig Uisce Chaoin

CLG Carndomhnaigh Robert Emmets 09/04/2016 15:30 Division 4 Round 3 Carndonagh

Red Hughs Na Rossa 09/04/2016 15:30 Division 4 Round 3 Pairc Aodh Rua

Naomh Pádraig Leifear Pettigo 16/04/2016 15:30 Division 4 Round 4

Robert Emmets Naomh Pádraig Uisce Chaoin 16/04/2016 15:30 Division 4 Round 4 Robert Emmets

Na Rossa CLG Carndomhnaigh 16/04/2016 15:30 Division 4 Round 4 Na Rossa

Naomh Mhuire Conmhaigh Red Hughs 16/04/2016 15:30 Division 4 Round 4 Convoy

Na Rossa Pettigo 23/04/2016 15:30 Division 4 Round 5 Na Rossa

Naomh Mhuire Conmhaigh Naomh Pádraig Uisce Chaoin 23/04/2016 15:30 Division 4 Round 5 Convoy

Robert Emmets Moville 23/04/2016 15:30 Division 4 Round 5 Robert Emmets

Red Hughs CLG Carndomhnaigh 23/04/2016 15:30 Division 4 Round 5 Pairc Aodh Rua

Moville Red Hughs 19/03/2016 17:00 Division 4 Reserve Round 1 Moville

Naomh Pádraig Leifear Naomh Mhuire Conmhaigh 19/03/2016 17:00 Division 4 Reserve Round 1 Naomh Padraig Leifear

CLG Carndomhnaigh Moville 28/03/2016 15:00 Division 4 Reserve Round 2 Carndonagh

Red Hughs Naomh Pádraig Leifear 28/03/2016 15:00 Division 4 Reserve Round 2 Pairc Aodh Rua

Naomh Mhuire Conmhaigh Red Hughs 16/04/2016 17:00 Division 4 Reserve Round 4 Convoy

Red Hughs CLG Carndomhnaigh 23/04/2016 17:00 Division 4 Reserve Round 5 Pairc Aodh Rua

Gleann Fhinne St. Eunans 16/04/2016 18:00 Division 5 Round 1 Glenfin

Glenswilly Sean Mac Cumhaill 16/04/2016 18:00 Division 5 Round 1 Glenswilly

Ardara Naomh Conaill 16/04/2016 18:00 Division 5 Round 1 Ardara

Sean Mac Cumhaill Ardara 23/04/2016 18:00 Division 5 Round 2 Sean Mac Cumhaill

St. Eunans Glenswilly 23/04/2016 18:00 Division 5 Round 2 St Eunan's

Naomh Conaill Gleann Fhinne 23/04/2016 18:00 Division 5 Round 2 Glenties