Donegal Sport Star nominations released

Donegal Sport Star nominations released

Who will be the Donegal Sports Star of 2015? Could it be Harps hero BJ Banda; could it be Donagh Kelly for his exploits behind the wheel or Chloe Magee, or Finn Harps manager Ollie Horgan?

The name will be included in the list below after the release of the nominations this morning.

This is a special year for the awards, as they are celebrating their 40th anniversary.

The organising committee will pick the Hall of Fame winner, who will be announced on the night.

The awards will be presented on Friday 29th January in the Mount Errigal Hotel.

The full list of nominations is:

Appreciation

Adrian Glackin, Glenswilly

Finn Harps Schools Programme

John Wilkie, Dromore, Letterkenny

Mary Martin, Finn Valley Fit 4 Life, Cloghan

Mick Murphy, Glenswilly

William Boyle, Cumann Na gCurach, Gaoth Dobhair

Athletics

Anne Marie McGlynn, Letterkenny AC

Hugh Gallagher, Carrigart

Mark English, UCD A.C.

Mary McLoone, Tirconaill A.C

Badminton

Chloe Magee, Raphoe

Joshua Magee, Raphoe

Rachael Darragh, Raphoe

Sam Magee, Raphoe

Basketball

Andrew McGeever, Letterkenny Blaze / Ravens & St. Vincent’s / DCU

Katherine Kelly, Letterkenny Blaze

Laura Kealy, Letterkenny Blaze

Pádraig McGettigan, Letterkenny Blaze & St. Eunans College

Seán McGettigan, Letterkenny Blaze / Ravens, North Star & St. Eunans College

Boxing

Brett McGinty, Oakleaf A.B.C.

Donna Barr, Twin Towns Boxing Club

Labhaoise Clarke, Carndonagh A.B.C.

Maeve McCarron, Carrigart A.B.C.

Mark McCole, Dungloe A.B.C..

Clay Pigeon Shooting

Paddy Brown, Carrigans & St. Johnston Gun Club

Gareth Warren, Carrigans & St. Johnston Gun Club

Jim Doherty, Newtowncunningham

Cycling

Amanda Gallagher, Errigal Cycling Club

Ciara Doogan, Errigal Cycling Club

Shauna McFadden, Letterkenny

Darts

John Flood, Milford

Jordan Boyce, Newtowncunningham

Paddy Boyce, Newtowncunningham

Equestrian

Erin Crawford, Castlefin

Gavin Harley, Rathdonnell, Letterkenny

Kenneth Graham, Muff

Mary Devine, Letterkenny

Tyrone Flanagan, Castlefin

GAA

Amy Boyle Carr, Glenties

Emer Gallagher, Termon

Frank McGlynn, Glenfinn

Geraldine McLaughlin, Termon

Paddy McBrearty, Kilcar

Treasa Doherty, Carndonagh

Golf

Brendan McGrath, Letterkenny

Jack Duffy, Buncrana Golf Club

Oliver Doherty, Buncrana

Gymnastics

Eilíse McLaughlin, Letterkenny

Patrick Quinlivan, Letterkenny

Hockey

Alexander Tinney, Raphoe HC

Ben Wallace, Raphoe Hockey Club

Matthew Lecky, Raphoe Hockey Club

Hurling

Jamsie Donnelly, Seán MacCumhaill’s

Mark Callaghan, Setanta

Ronan McDermott, Burt

Martial Arts

Brian “Barney” Coyle, Ramelton

Ciarán Crawford, Lifford

Dean McDaid, Bridgend

Elaine Dullaghan North West Shotokan Karate Club

Joseph Duffy, Burtonport & Wales

Mind Sports

Billy Kelly, Illies, Buncrana

John Joe McGee, Buncrana

Motor Cycling

Caolán Irwin, Kilmacrennan

Rhys Irwin, Kilmacrennan

Motor Sport

Declan Gallagher, Ardara & Ryan Moore, Letterkenny

Donagh Kelly, Frosses & Kevin Flanagan, Newtowncunningham

Keilan Woods, Convoy

Manus Kelly, Glenswilly & Donal Barrett, Milford

Rory Kennedy, Letterkenny

Pool/Snooker

Aidan Devenney, North West Snooker Club, Letterkenny

Ronan Whyte, North West Snooker Club, Letterkenny

Shaun Sharkey, Dungloe

Power Lifting

John Watson, Letterkenny

Maria McShane, Raphoe

Paulina Coleman, Stranorlar

Sinead Doherty, Letterkenny

Primary School

Dooish N.S., Ballybofey

Kilmacrennan N.S.

Scoil an Aingil Choimheádaí, Keadue, Burtonport

Scoil Náisiúnta An Choimín, An Chlochán

Scoil Naomh Fiachra, Illistrin

Scoil Mhuire gan Smál, Leitir Ceanainn

Scoil Mhuire N.S., Ramelton

Primary School Sports Boy

Adam Mc Daid, St. Mura’s N.S., Tooban, Burnfoot

Boyd Russell, Gartan N.S., Churchill

Luke Mag Fhloinn, Scoil Náisiúnta An Choimín, An Chlochán

Mícheal Ó Raghallaigh, Scoil Náisiúnta, Ghort a’ Choirce

Oisín Farren, Gaelscoil Adhamhnáin, Leitir Ceanainn

Oisin Kelly, Kilmacrennan N.S.

Oisín Marley, Dromore N.S., Crossroads, Killygordon

Oran Wallace, Scoil Chróine, Dungloe

Remy Moran, Scoil Fhionáin, An Fál Carragh

Primary School Sports Girl

Caoimhe Nig Fhloinn, Scoil Náisiúnta An Choimín, An Chlochán

Keeva Thompson, Dooish N.S., Ballybofey

Natasha Doherty, St. Baithin’s N.S., St. Johnston

Precious Aduaka, Scoil Mhuire gan Smál, Leitir Ceanainn

Rachel Gallagher, St. Naul’s N.S., Keelogs, Inver

Shannen Ní Chuinneagáin, Gaelscoil Adhamhnáin, Leitir Ceanainn

Primary School Sports Teacher

Fionnuala Diver, Dooish N.S., Ballybofey

Irene Mc Fadden, Scoil Mhuire gan Smál, Leitir Ceanainn

Michael Regan, Scoil Mhuire, Glenties

Orla Sullivan, Scoil Mhuire N.S., Ramelton

Rowing

Caitriona Solan, Cumann Ramhaíochta Tráighéanach

Hudie Coyle, Cumann Na GCurrach Cloich Cheann Fhaola

Sinead Jennings, Letterkenny

Rugby

Joseph Dunleavy, Letterkenny

Katie Norris, Moville

Larissa Muldoon, Cappry, Ballybofey

Nora Stapleton, Fahan

Secondary School

Coláiste Ailigh, Leitir Ceanainn

Loreto Secondary School, Letterkenny

Mulroy College, Milford

Secondary School Sports Boy

BJ Banda, Royal & Prior Comprehensive School, Raphoe

Danny Rodgers, Rosses Community School, Dungloe

Fergus Cox, Scoil Mhuire, Buncrana

Gareth Doherty, St. Columba’s College, Stranorlar

Georgie Kelly, Scoil Mhuire, Buncrana

Ian Brennan, St. Columba’s College, Stranorlar

Jack Blake, St. Columba’s College, Stranorlar

James Kelly, Royal & Prior Comprehensive School, Raphoe

James Loughrey, Crana College, Buncrana

Seosamh Ó Donnléibhe, Coláiste Ailigh, Leitir Ceanainn

Secondary School Sports Girl

Aine Kerr, Deele College, Raphoe

Áine McGettigan, Loreto Secondary School, Letterkenny

Arlene Crossan, Loreto Secondary School, Letterkenny

Bridget McDyre, Rosses Community School, Dungloe

Caoimhe Walsh, Mulroy College, Milford

Ciana Brogan, Loreto Secondary School, Letterkenny

Emma Harvey, Loreto Secondary School, Letterkenny

Jade Leeper, St. Columba’s College, Stranorlar

Janine Boyle, St. Columba’s College, Stranorlar

Katherine Kelly, Loreto Secondary School, Letterkenny

Kirsty Mc Ilwaine, Coláiste Ailigh, Leitir Ceanainn

Laura Kealy, Loreto Secondary School, Letterkenny

Marie O'Reilly Loreto Secondary School, Letterkenny,

Mya Alcorn, Loreto Secondary School, Letterkenny

Nicole Gordon, Carndonagh Community School

Shauna McFadden, Loreto Secondary School, Letterkenny

Tyler Toland, Deele College, Raphoe

Zoe Green, Mulroy College, Milford

Secondary School Sports Teacher

Deirdre Mannering, Loreto Secondary School, Letterkenny

Keith Ó Comhain, Coláiste Ailigh, Leitir Ceanainn

Sean McFadden, Mulroy College, Milford

Soccer

Billy Junior Banda, Finn Harps

Corrie-Lee Bogan, Castlefin

Raymond Foy, Finn Harps

Zoe Green, Lagan Harps

Zoe McGlynn, Lagan Harps

Special Athlete

Oliver Doherty, Buncrana

Special Recognition

Gary Mc Cullagh, Raphoe Boxing Club

Mike Kelly, Raphoe (Target Shooting)

Ollie Horgan, Finn Harps

Paul McCarron, Rathmullan (Fencing)

Shaun Stewart, Creeslough (Adventure Racing)

6 Peaks 3 Days Team, Ramelton

St. Eunan's 4 For Féile 2015 Sports Project

Surf Lifesaving

Paddy Bond, Letterkenny

Sarah Meehan, Ballyshannon

Triona McMenamin Letterkenny

Swimming

Eadaoin O'Raw, City of Derry Swimming Club

Karen Crawford, Letterkenny (Open Water Swimming)

Team

Ballybofey & Stranorlar Golf Club (Mens J.B. Carr Team)

Cumann Ramhaíochta Tráighéanach Mixed Team

Donegal Ladies U-14 GAA Team

Donegal Schoolboys 2002 Soccer Squad

Donegal Senior Ladies GAA Team

Donegal Surf Lifesaving European Masters Team

Finesse Gymnastics Senior DisplayFinn Harps

Finn Valley Vikings Power Lifting

Inishowen Football League Oscar Traynor Team

Letterkenny Golf Club Seniors Men

Letterkenny Under 16 Boys Medley Relay Swimming Team

St. Catherine's Football Club, Killybegs

St. Eunan's Under 14 Boys Football Team

The Three Rivers Shotokan Club, Lifford

Team Manager/Coach

Davy McLaughlin, Donegal Senior Ladies GAA Team

Diarmuid O’Brien, Inishowen Football League Oscar Traynor Team

John W. McNulty, Ballybofey & Stranorlar Golf Club (Mens J.B. Carr Team)

Lawrence Hegarty, Buncrana GAA

Mick Coleman, Finn Valley Vikings Power Lifting

Ollie Horgan, Finn Harps

Peter O’Donnell, Raphoe A.B.C.

Teresa McDaid, Irish Cross Country Coach

Transplant Athlete

Kieran Murray, Milford A.C.

Triathlon

Aidan Callaghan, Letterkenny 24-7 Triathlon Club

John Cannon, Letterkenny 24-7 Triathlon Club

John Connaghan, Letterkenny 24-7 Triathlon Club

Paul Rutherford, Sligo

Sean McFadden, Letterkenny A.C.

Siobhan Gallagher, Letterkenny 24-7 Triathlon Club