North-west athletes shine in Nenagh

FAST TIMES and records were the order of the day at the Woodie’s DIY Juvenile indoor track and field championships at Nenagh Stadium over the weekend.

FAST TIMES and records were the order of the day at the Woodie’s DIY Juvenile indoor track and field championships at Nenagh Stadium over the weekend.

The first three in the U17 60m race were all under eight seconds with Ciara Armstrong (City of Derry AC) winning in 7.89, with Kelly McGrory (Killybegs AC) second in 7.90 and Sarah Kate Lacey (Kilkenny City Harriers) third in 7.99.

Mary McLoone’s 1999 record of 11.38m went west when Saragh Buggy (St. Abban’s AC) jumped 11.71m to win the U19 triple jump.

On Sunday the girls U17 60m hurdles won by Kelly McGrory (Tir Chonaill AC) in a time of 9.14, with Shannon Dawkins (Horeswood AC) just behind in 9.16.

Fastest of the day in the girls hurdles came from Kate McGowan (Tir Chonaill AC) in the U16 event with a time of 8.90, while Clare Murphy (St. L. O’Toole AC) was the only other athlete to dip under 9 seconds when she won the U19 title in a time of 8.92. James Kelly (Finn Valley AC) demolished the U13 shot record with a throw of 14.51m to better the 12.39m mark of Thomas McGowan in 1011, while Aaron McGlynn, Finn Valley, was first home in U-13 Boys 600m.

Donegal results were as follows:

U.12 Boys 600 m

3 Jack Gillespie Finn Valley 1.50.49

U.12 Girls Long Jump

2 Aine Kerr Finn Valley 4.05

U.13 Boys 600 m

1 Aaron Mc Glynn Finn Valley 1.40.41

2 Jamrs Mc Donagh Donore Har 1.43.38

U.18 Girls Triple Jump

6 Rose Boyle Letterkenny 9.23

7 Lauren O’Connell Letterkenny 8.79

U.19 Boys 400 m

1 Ben Kiely Ferrybank 51.17

2 Shaun Woods Finn Valley 51.75

U.13 Boys 60 m

4 Thomas Mullen Lifford 8.52

6 Aaron Mc Glynn Finn Valley 8.65

U.13 Boys High Jump

9 Thomas Mullen Lifford 1.20

U.13 Boys Shot Putt

1 James Kelly Finn Valley 14.51

2 Jack Hallahan Midleton 11.22

3 Padraig Hore Taghmon 11.04

U.13 Girls Shot Putt

6 Tara Harley Rosses 8.45

U.13 Boys Long Jump

12 Jamie Doherty Letterkenny 3.90

U.12 Girls Shot Putt

13 Cliodhna Dunleavy Tir Chonaill 5.93

U.13 Girls 600 m

11 Laura Crossan Letterkenny 2.06.28

U.13 Girls High Jump

12 Claire Young Finn Valley 1.20

U.13 Girls Long Jump

6 Sommer Lecky Finn Valley 4.18

13 Laura Crossan Letterkenny 3.82

U.14 Boys High Jump

1 Jack Rudden Kelly Donore Har 1.50

2 Ted Drea Gowran 1.50

3 Kieran Brady Finn Valley 1.50

11 Conor Lynch Lifford 1.35

U.14 Boys Shot Putt

1 Rian Kealy Dunshaughlin 11.68

2 Thomas Mc Gowan Tir Chonaill 10.96

9 Brandon O’Donnell Lifford 8.98

U.14 Girls 60 m

4 Janine Boyle Finn Valley 8.33

U.14 Girls High Jump

10 Shannon Craig Lifford 1.35

U.14 Girls Long Jump

1 Tara Jenkins Dundrum S Dublin 4.89

2 Lauren Gleeson Kilkenny Har 4.83

3 Arlene Crossan Letterkenny 4.80

4 Janine Boyle Finn Valley 4.80

U.14 Girls Shot Putt

9 Bridget Mc Dyer Rosses 9.59

U.15 Boys 60 m

8 Darragh Toal Letterkenny 8.02

U.12 Boys High Jump

6 Alex Mc Geehan Finn Valley 1.25

U.15 Boys High Jump

4 Jack Mc Geehan Finn Valley 1.55

U.12 Boys Long Jump

6 Ronan Frain Letterkenny 3.90

U.15 Girls High Jump

13 Karen Kelly Finn Valley 1.30

U.15 Girls Shot Putt

10 Molly Donovan Sliabh Liag 9.09

11 Annie Alexander City of Lisburn 7.60

U.16 Boys 1500 m

1 Cian Mc Bride North Sligo 4.09.61

2 William Crowe North Sligo 4.11.95

U.16 Boys High Jump

5 Conor Mc Kinney Lifford 1.65

U.16 Boys Long Jump

10 Chris O’Loughlin Tir Chonaill 5.17

U.16 Girls 1500 m

5 Natasha Mc Ardle Letterkenny 5.09.47

U.16 Girls 60 m Hurdles

1 Kate Mc Gowan Tir Chonaill 8.90

5 Gillespie Ruth Tir Chonaill 9.90

U.16 Girls High Jump

4 Tara Carr Letterkenny 1.55

U.16 Girls Long Jump

1 Annie Stafford Menapians 5.44

2 Kate Mc Gowan Tir Chonaill 5.25

10 Ciara Doogan Killybegs 4.23

U.16 Girls Shot Putt

5 Jade Leaper Finn Valley 10.69

U.17 Girls 60 m

1 Ciara Armstrong City of Derry 7.89

2 Kelly Mc Grory Tir Chonaill 7.90

U.17 Girls 60 m Hurdles

1 Kelly Mc Grory Tir Chonaill 9.14

4 Emma Brady Tir Chonaill 9.48

5 Kellie Meade Ferrybank 9.79

U.18 Boys 1500 m

6 Mark Mc Guinness Tir Chonaill 4.17.36

U.18 Boys 60 m

7 Josh Byrne Finn Valley 7.88