Roberts first home in annual Danny McDaid race

Roberts first home in annual Danny McDaid race
Greg Roberts, City of Derry, was first home in the annual Danny McDaid 15k event in Letterkenny.

Greg Roberts, City of Derry, was first home in the annual Danny McDaid 15k event in Letterkenny.

Roberts came in almost a minute ahead of Letterkenny AC’s Ciaran Doherty with Gary Slevin, City of Derry in third place.

The event, the longest on the Grand Prix circuit, was run in conjunction with the Station House Hotel.

Full Results

1 48:31:00 Greg Roberts Male City of Derry SM

2 49:22:00 Ciaran Doherty Male LAC SM

3 52:06:00 Gary Slevin Male City of Derry SM

4 52:33:00 Pius McIntyre Male Foyle Valley SM

5 53:25:00 Paul McClafferty Male City of Derry M45

6 53:34:00 Chris McGuinness Male Foyle Valley SM

7 55:18:00 Ciaran McGonagle Male Rosses AC SM

8 55:20:00 Michael Black Male Individual SM

9 56:58:00 Keith Downey Male Skerries M45

10 57:12:00 Bill Duncan Male Lifford AC M45

11 57:27:00 Gerard Bogle Male United Health Group M50+ 12 58:58:00 Darren Price Male LAC SM

13 58:58:00 Padraic Breslin Male LAC SM

14 59:17:00 Ciaran O’Donnell Male LAC M45

15 59:31:00 Kevin Curran Male Sportsworld SM

16 59:35:00 Paul Doherty Male 24/7 Tri SM

17 60:12:00 Kevin Ferry Male LAC M40

18 60:49:00 Gerry McMonagle Male LAC M50+

19 60:56:00 John Daly Male 24/7 Tri M40

20 60:58:00 Paul Murray Male FV SM

21 61:12:00 John McGlinchey Male FV M45

22 61:19:00 Paul Dillon Male Newtown M40

23 61:37:00 Pat Gallagher Male Inishowen AC M40

24 61:46:00 Paul Cosgrove Male LAC M45

25 62:39:00 PJ Hagan Male Milford AC SM

26 62:40:00 Michael McHugh Male Milford AC M40

27 62:40:00 Gerard McGettigan Male Milford AC M50+

28 62:49:00 Barry Coyle Male Individual SM

29 63:58:00 Johnny O’Doherty Male Individual SM

30 64:50:00 Owen McKinney Male Inishowen AC M40

31 64:53:00 Gabriel O’Leary Male FV SM

32 64:53:00 Kathryn Dooher Female FV SW

33 65:19:00 Des Goyvaert Male Individual SM

34 65:47:00 Patrick McGlynn Male Individual SM

35 65:51:00 Denis Bonnar Male Rosses AC M40

36 66:04:00 Nick Fowell Male 24/7 Tri M40

37 66:07:00 Anthony McDaid Male Individual SM

38 66:18:00 Michael Burke Male Individual SM

39 66:22:00 Liam McHugh Male FV M50+

40 66:25:00 Padraig Friel Male LAC SM

41 66:55:00 Darren Beecroft Male LAC M45

42 67:10:00 Declan McGill Male Foyle Valley SM

43 67:23:00 Colin Mooney Male Individual SM

44 67:39:00 Stephen Roarty Male Individual SM

45 67:41:00 Darrell Dunleavy Male Rosses AC SM

46 67:54:00 Michael Collins Male Inishowen AC M45

47 67:59:00 Donal Mulholland Male Individual SM

48 68:00:00 Caroline Boyle Female London Heathside SW

49 68:11:00 Daniel Cullen Male LAC SM

50 68:12:00 John McClafferty Male Individual SM

51 68:17:00 Sean O’Leary Male FV M50+

52 68:24:00 Jonathan Edwards Male Individual SM

53 68:25:00 Kieran Bovaird Male Individual M45

54 68:28:00 Francie Gildea Male Individual SM

55 68:32:00 Gemma McGinty Female Foyle Valley SW

56 68:42:00 Kieran McMonagle Male United Health Group SM

57 69:10:00 Tom Bangert Male Individual M60

58 69:16:00 Joseph Browne Male Individual SM

59 69:27:00 Philip Browne Male Run LK SM

60 69:37:00 John Morrissey Male Donoughmore AC M45

61 69:52:00 Shane Mullan Male Individual SM

62 69:53:00 Kevin Doherty Male Eglington Rd Runners SM

63 69:53:00 Stephen Kelly Male Eglington Rd Runners SM

64 70:12:00 Richard Raymond Male LAC M60

65 70:16:00 Patrick McCambridge Male North Belfast M50+

66 70:17:00 Chris Ashmore Male Individual M45

67 70:17:00 Frankie Bradley Male Foyle Valley SM

68 70:22:00 Michael Duncan Male Lifford AC M50+

69 70:40:00 Kevin Greenan Male Individual M50+

70 70:41:00 Patricia McKenna Female LAC W40

71 71:04:00 Paddy Donoughue Male Tir Connaill M60

72 71:15:00 Paul McNamee Male Lifford AC M45

73 71:15:00 Martin O’Donnell Male Individual M45

74 71:28:00 Mark McFadden Male Individual M40

75 71:30:00 Karol Crossan Male Individual SM

76 71:36:00 Rodney Irwin Male Individual M40

77 71:38:00 Paul Kerrigan Male North Sligo M45

78 71:45:00 Sabrina Mackey Female 24/7 Tri W40

79 72:05:00 Owen Coyle Male Rosses AC M50+

80 72:15:00 PJ Friel Male Individual M50+

81 72:26:00 Ray McConnelogue Male Individual SM

82 72:32:00 Patrick McNamee Male Individual SM

83 72:32:00 John Ward Male Milford AC SM

84 72:45:00 John Carlin Male Foyle Valley M45

85 73:09:00 Michael Rodgers Male Rosses AC M45

86 73:12:00 Paul McGuckin Male Milford AC M40

87 73:13:00 Francis Diver Male Milford AC M45

88 73:14:00 Terry McDevitt Male Individual SM

89 73:14:00 Anna Devine Female SME SW

90 73:14:00 James Gibbons Male Milford AC M50+

91 73:21:00 James Green Male Lifford 10K M45

92 73:24:00 Henrietta Elves Female Inishowen AC W40

93 73:25:00 Mark Trayers Male Individual M40

94 73:36:00 James Doherty Male Milford AC M60

95 73:42:00 Chris Nee Male Individual M40

96 73:47:00 Sean Deery Male Eglington Rd Runners SM

97 74:02:00 Paddy McCauley Male Individual SM

98 74:07:00 Mary Hippsley Female FV W45

99 74:35:00 James Whoriskey Male Milford AC SM

100 74:40:00 John Coyle Male Individual M40

101 74:46:00 Philomena Gallagher Female Tir Connaill W45

102 75:04:00 Ita McGettigan Female Milford AC W45

103 75:05:00 Stephanie Walls Female Milford AC W40

104 75:09:00 Gabriel McCrossan Male lac M50+

105 75:18:00 John Hegarty Male Individual M40

106 75:24:00 Eilis McClafferty Female Individual SW

107 75:25:00 Adrian McClafferty Male Individual SM

108 75:44:00 Kirk McCourt Male Individual SM

109 75:49:00 Claire Gallagher Female Individual SW

110 76:08:00 Stephen Cunningham Male Individual SM

111 76:17:00 Ciaran Doherty Male United Health Group SM

112 76:29:00 Kieran Phelan Male Foyle Valley SM

113 76:49:00 Ann Donoughue Female Tir Connaill W50

114 76:54:00 Gloria Donoghue Female FV W55

115 77:02:00 Philip Nicholson Male Individual SM

116 77:09:00 Brenda McNeeley Female Tir Connaill W55

117 77:12:00 Martin McGready Male Mallusk Harriers M40

118 77:13:00 Noel Boyd Male Rosses AC SM

119 77:24:00 Mary Gallagher Female Individual W50

120 77:24:00 Imelda Gallagher Female Individual W45

121 77:42:00 Armendo Camacho Male LAC M40

122 77:57:00 Eric Pearce Male Individual M50+

123 78:15:00 John Hughes Male Individual M50+

124 78:16:00 Kieran Callaghan Male Drumoghal Runners SM

125 78:26:00 Claire O’Donnell Female Mullingar Harriers SW

126 78:27:00 Packie Boner Male Individual M45

127 78:48:00 AnnMarie Dalton Female FV SW

128 78:57:00 Naoise Enright Male LAC M40

129 79:02:00 Patrick McBride Male United Health Group M50+

130 79:12:00 Geraldine McHugh Female Individual SW

131 79:12:00 Damien McClafferty Male Individual SM

132 79:20:00 Colm Colhoun Male Eglington Rd Runners M45

133 79:20:00 Emily Bonnar Female Individual SW

134 79:29:00 Ann McGettigan Female Individual W45

135 79:30:00 Michael McCloskey Male Eglington Rd Runners M45

136 79:32:00 Siobhan Burrowes Female Individual SW

137 79:32:00 Michelle Crawford Female Individual SW

138 79:42:00 Liam Tinney Male 24/7 Tri SM

139 79:46:00 Denise McGahern Female FV W40

140 79:48:00 Eoghan Gleeson Male Individual SM

141 79:59:00 Sarah Doherty Female Convoy AC SW

142 80:05:00 Claire Molloy Female Individual SW

143 80:15:00 Sean O’Donnell Male Lifford AC M50+

144 80:27:00 Verona Campbell Female Foyle Valley W45

145 80:48:00 Michaela Gillespie Female Individual W40

146 80:55:00 Marie McColgan Female FV W40

147 81:18:00 David Rouse Male Individual SM

148 81:27:00 Jane Murphy Female Trim AC W45

149 81:30:00 Eileen Ward Female Tir Connaill W40

150 81:34:00 Caroline McNulty Female FV SW

151 81:49:00 Gavin Harris Male 24/7 Tri SM

152 81:49:00 Grace O’Donnell Female United Health Group SW

153 82:19:00 Mark Gildea Male Individual SM

154 82:54:00 Margaret McGlynn Female Individual SW

155 83:02:00 Martina Coughlan Female Tir Connaill W40

156 83:30:00 Keith Davidson Male Individual M40

157 83:45:00 David Doherty Male Individual SM

158 83:48:00 Damien Meehan Male Individual M40

159 84:09:00 Ciaran Roarty Male Individual SM

160 84:34:00 Sinead McMenamin Female Castlefin Runners SW

161 85:13:00 Ronan Brophy Male Individual M50+

162 85:18:00 Geradline Campbell Female Monaghan T Runners W40

163 85:31:00 Brid McCaffrey Female Convoy AC W45

164 85:32:00 Maeve McCambridge Female North Belfast SW

165 85:36:00 Mary Doherty Female Convoy AC SW

166 85:54:00 Paula Jansen Female FV SW

167 86:31:00 Rita Grant Female Individual SW

168 86:38:00 Elaine Grant Female FV SW

169 86:48:00 Pearse Enright Male Individual M45

170 86:49:00 Damien Patton Male Individual SM

171 86:49:00 Malachy Dunleavy Male Optimal Fitness M45

172 86:56:00 James Campbell Male Monaghan Town Runners SM 173 87:44:00 Sonia O’Donnell Female FV W40

174 88:26:00 Paul Devine Male Individual SM

175 88:55:00 Amanda McGrath Female Individual SW

176 89:13:00 Gary McFaul Male Eglington Rd Runners M40

177 89:16:00 Ruth McCrudden Female LAC W45

178 89:37:00 Eileen Duggan Femae Individual W40

179 89:52:00 Mairead Gallagher Female Rosses AC W45

180 90:31:00 Siobhan Barrett-Doherty Female Milford AC W40

181 90:37:00 Mary Bonner Female Individual W50

182 91:25:00 Alva Griffen Female Individual SW

183 91:28:00 Mairead McSorley Female Individual SW

184 91:28:00 Deirdre Friel Female Individual W45

185 91:31:00 Terry Hughes Male Tir Connaill SM

186 93:34:00 Grainne McElhinney Female Individual SW

187 94:06:00 Marina Boyle Female Individual W40

188 94:06:00 Lisa Gallagher Female Individual W40

189 94:25:00 Breda Byrne Female Individual W40

190 94:25:00 Bernie Molloy Female Individual SW

191 94:47:00 Cathy Hannigan Female Individual W40

192 94:53:00 Loretta McNulty Female Castlefin Runners SW

193 96:41:00 Collette O’Leary Female Castlefin Runners SW

194 98:03:00 Raymond Aughey Male Monaghan T Runners M45

195 98:48:00 Andrea McGowan Female FV SW

196 99:39:00 Paul Melarkey Male Eglington Rd Runners SM

197 100:28:00 AnneMarie Roche Female Run LK SW

198 102:02:00 Martin Kerrigan Male Individual M40

199 102:02:00 Nicola Bond Female Individual SW

200 102:42:00 Louise Goudie Female Castlefin Runners SW

201 102:42:00 Georgina McCrudden Female Individual SW

202 107:38:00 Frances Spencer Female Individual SW

203 108:00:00 Michelle McGinchey Female Eglington Rd Runners SW

204 109:06:00 Aine Tunney Female Individual SW

205 109:20:00 Jim Osbourne Male Individual M50+

206 111:30:00 Carla O’Donnell Female Eglington Rd Runners SW

207 111:31:00 Tracy Doherty Female Eglington Rd Runners SW

208 122:26:00 Miriam McLaughlin Female Individual SW

209 122:55:00 Ruth McCrossan Female Individual SW

210 132:00:00 Valerie McGinley Female Rosses AC W50