Southern Minor Board

Southern Minor Board
The Southern Minor Championship semi-finals takes place on Wednesday night with Aodh Ruadh v Dungloe in Glenties and Four Masters v Ardara in Dunkineely, both at 7.30

The Southern Minor Championship semi-finals takes place on Wednesday night with Aodh Ruadh v Dungloe in Glenties and Four Masters v Ardara in Dunkineely, both at 7.30

Results

Under 16 League Division 1

Naomh Conaill 2-13 3-12 Ardara

Under 12 League Division 1

Naomh Conaill 7-15 0-9 Naomh Muire

Under 12 League Division 2

Naomh Brid 6-8 7-7 Na Rossa

Minor Championship Division 1

Dungloe 0-20 2-12 Naomh Muire

Under 16 League Division 1

Killybegs 0-7 9-14 Ardara

Under 16 League Division 2

Na Rossa 5-6 2-14 Kilcar

Bundoran 3-7 2-7 Naomh Brid

Under 12 League Division 2

Kilcar 6-14 2-3 Pettigo

Naomh Ultan 2-11 2-7 Naomh Columba

Under 12 League Division 1

Naomh Naille 0-4 3-6 Ardara

Minor Championship Division 1

Naomh Sean 1-7 1-13 Aodh Ruadh

Ardara 4-7 0-13 Kilcar

F Masters 3-17 0-5 Bundoran

Dungloe 2-8 1-8 CLG Naomh Muire

Minor Championship Division 2

Naomh Naille 1-10 1-14 Naomh Columba

Under 12 League Division 2

Pettigo 4-5 9-12 Naomh Columba

Fixtures

Under 16 League Division 2 26/07/2013@7.30pm

Kilcar v Four Masters Referee: Kevin McGinley

Under 12s Final Fixtures Monday 29th July @ 6.30pm

Division 1 Championship Final- Naomh Conaill v Killybegs in Glenties

Division 1 Shield Final- Ardara v St Nauls, Venue: Ardara

Division 1 Plate Final- Naomh Muire v Aodh Ruadh, Venue:TBC

Division 1 Vase Blitz- Dungloe v Four Masters v Bundoran, Venue: Dungloe

Division 2 Championship Final- Kilcar v Naomh Ultan, Venue: Kilcar

Division 2 Shield Final- Naomh Columba v Na Rossa, Venue: Glen

Division 2 Plate Final- Pettigo v Naomh Brid, Venue: Pettigo

All games fixed for Monday 29th July starting with the B Game @6.30 followed by the A game. Referees will be appointed.

Northern Minor Board

The Northern Board minor championships have reached the quarter final stage - but there are a few play-offs required to finalise the Division 2 ties.

Results

U16 League Division 1

Gaoth Dobhair 3-12, St Eunans 3-13; Red Hughs 3-11, Burt 1-9

U16 League Division 2 Section 1

Letterkenny Gaels 1-14, Cloughaneely 4-4; Buncrana 8-9, Malin 6-4; Milford 1-8, Fanad Gaels 2-8; Milford 4-6, Buncrana 3-7; Mac Cumhaill’s 6-12, Glenswilly 3-9

U16 League Division 2 Section 2

Naomh Colmcille 1-5, Carndonagh 0-0; Naomh Padraig Muff 0-0, Robert Emmets 1-5

U18 Championship

Burt 1-12 St Eunan’s 3-22

U18 Division 2 Championship

Naomh Padraig Muff 0-0, St Michaels 1-5; Glenfin 0-7, Red Hughs 1-9;

Downings 0-13, Urris 2-6; Lifford 2-6, Fanad Gaels 1-6; Convoy 0-13,

Milford 2-16; Carndonagh 4-10, Moville 2-8

Fixtures

Wednesday 24 July 7.30pm

U18 Championship

Buncrana v Gaoth Dobhair; Letterkenny Gaels v Cloughaneely; Termon v St Eunans; Naomh Colmcille v Sean MacCumhaills

U18 Division 2 Championship

preliminary round play-off

Downings v Urris in Glenswilly

Carndonagh v Moville Venue TBC

Fanad Gaels v Naomh Padraig Lifford Venue TBC

Quarter finals, first leg

Milford v Glenswilly; Malin v Red Hughs; (Friday) Moville/Carn v Fanad/Lifford; (Friday) St Michael’s v Urris/Downings