Very successful Secondary Schools' cross-country at Finn Valley

647 students from 29 schools take part

Peter Campbell

Reporter:

Peter Campbell

The annual event held in the grounds of Finn Valley A.C. was once again a tremendous success with 647 young students from 29 schools in the general area participating.
The invitation goes out to all local schools to come and try it and the momentum has been building year on year as sports teachers welcome the opportunity to get involved. Hence there was a mixture of competition and fun.
The two days of school athletics now in its 16th year attracted just short of 1,400 young people over the two events with the secondary school outing enjoying good weather which lent itself to a more relaxed approach.
Again Finn Valley A.C. members with the cooperation of teachers and parents delivered and excellent event. Forthcoming primary school opportunities are the Fastest Kid in Donegal, a project launched to great enthusiasm in 2015 and the 47th annual primary track and field in May.

RESULTS
Race: 1 Yr Girls
1 Cara Lafferty Thornhill Derry
2 Emer O Brien Colaiste Colmcille Ballyshannon
3 Connie Doherty Scoil Mhuire Buncrana

School Result
1 Dean MCGuire Carrickmore 18
2 Thornhill Derry 20
3 Coalaiste Colmcille Ballyshannon 21

Race:1st Yr Boys
1 Jack Holian Errigal College
2 Jude Crossan Deele College
3 Oisin Toye Deele College

School Result
1 St Eunan’s Letterkenny 25
2 Scoil Mhuire Buncrana 28
3 Colaiste Colmcille Ballybshannon 30

Race: 2nd Yr Girls
1 Gemma McFodden Loreto Milford
2 Andrea Browne St Columba’s
3 Molly Paige Loreto Milford

School Result
1 St Columba’s 12
2 Thornhill 40
3 Dean McGuire 62

Race:2nd Yr Boys
1 Oisin Farren Colaiste Ailigh
2 Ciaran Moore Loreto Milford
3 Ryan Canning Loreto Milford

School Result
1 Loreto Milford 20
2 Colaiste Ailigh 23
3 Scoil Mhuire Buncrana 32

Race:3rd Yr Girls
1 Karen Gallagher Mulroy College
2 Anna McGinley Scoil Mhuire Buncrana
3 Molly Trearty Loreto Letterkenny

School Result
1 Dean MCGuire Carrickmore 25
2 Scoil Mhuire Buncrana 27
3 Thornhill Derry 28

Race:3rd Yr Boys
1 Barney Corcoran Carrickmore
2 Jack Gillespie St Columba’s Stranorlar
3 David Smith St Eunan’s Letterkenny

School Result
1 St Columba’s Stranorlar 33
2 Colaiste Ailigh 44
3 Deele College 50

Race:4th, 5th, 6th Yr Girls
1 Niamh Heaney Dean McGuire Carrickmore
2 Aiofe McGrath Loreto Omagh
3 Mary Kate Byrne Thornhill

School Result
1 Scoil Mhuire Buncrana 21
2 Thornhill College 23
3 Oakgrove 51

Race:4th, 5th, 6th Yr Boys
1 Eoghan Bradley St Eunans Letterkenny
2 Donal Farren St Eunans Letterkenny
3 Alan McGinley

School Result
1 St Eunan’s Letterkenny 9
2 St Columba’s Stranorlar 44
3 Errigal College 61